Dąb i Pomnik Pamięci aspiranta Policji Państwowej śp. Wilhelma Rautszko

Dnia 13 kwietnia obchodzony jest w całej Polsce Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Dla naszej szkoły to ważna rocznica posadzenia Dębu Pamięci i odsłonięcia tablicy pamiątkowej śp. Wilhelma Rautszko, zamordowanego w 1940 r. w Twerze i pochowanego w lasach Miednoje.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej jest okazją, aby przypominać prawdę o losach polskich oficerów, zamordowanych na terenie ZSRR, dla których Ojczyzna była najwyższa wartością.

W 82. rocznicę zbrodni katyńskiej i 11. rocznicę posadzenia Dębu uczniowie naszej szkoły w imieniu całej społeczności złożyli wiązankę kwiatów, zapalili znicze i minutą ciszy uczcili pamięć pomordowanych.

„Przechodniu, przerwij swój marsz i zdejmij nakrycie głowy,

Przed pomnikiem-symbolem Ofiar,

Tych, co za Polskę, wiarę i za honor narodu,

Oddali swoje życie w czerwonych kaźniach wschodu.

Przechodniu, przerwij marsz swój, poświęć chwile skupienia,

Przed pomnikiem wzniesionym Rodakom,

Co za Polskę, wiarę i cześć Narodu,

Oddali swoje życie w krwawej Golgocie Wschodu.”

Marian Jonkajtis – fragment

Niech posadzony Dąb Pamięci poświęcony aspirantowi Policji Państwowej śp. Wilhelmowi Rautszko zawsze przypomina nam wszystkim, kim jesteśmy i jak drogo opłacona została nasza wolność.

Pamiętajmy więc, o aspirancie Policji Państwowej śp. Wilhelmie Rautszko i pod symboliczną tablicą i Dębem Pamięci, które znajdują się na terenie naszej parafii zapalmy znicz i kultywujmy pamięć o naszym Bohaterze, który zginął- abyśmy my mogli żyć !

Data dodania: 2022-04-13 14:59:36
Data edycji: 2022-04-13 23:36:13